Eğer şuan bu yazıyı okuyorsanız eminim bunlar gibi birçok soru kafanızın içinde dolaşıp duruyordur. Öncelikle tüm bağımlılıklar aynı sistem çerçevesinde oluşur ve bireyde aynı duygu yapısına hizmet eder: Haz! Bu durumun biyolojik tarafı çok önemlidir çünkü haz duygusu beyindeki bir takım nörolojik sistemler sayesinde doyurulur. Bağımlı bireylerdeki sorunun kaynağı haz duygusunun oluştuğu nörolojik sistemdeki bir tür sendromdur. Akademik kaynaklar bağımlılığı bir beyin hastalığı olarak tanımlar. Bu tanımlama esasında korkutucu gibi gözükse de bağımlının bu durumu ciddiye alması ve tedavi olma motivasyonunu sağlaması açısından önemlidir.

Çünkü çoğu birey bağımlılığı bir irade sorunu olarak algılamakta ve istediği taktirde bağımlı olduğu şeyi bırakabileceğini iddia etmektedir fakat bu o kadar da kolay değildir.

Bağımlılığın nedeni, bireyin bağımlı olduğu şeyi yaptığında duyduğu hazdır. Bir takım bağımlılık yapıcı maddeler beyinde geçici bir haz meydana getirir ve birey bu yapay hazzı elde etmek için o davranışı tekrarlar. Bu ödül mekanizmasıyla ilgilidir, ödül hazdır. Birey yaptığı bir şeyden dolayı ödüllendirildiğinde aynı ödülü almak için o davranışı tekrarlayacaktır. Bu sistem tüm bağımlılıklar için aynı şekilde işler.