Cinsel İşlev Bozukluğu

Geçmişten günümüze kültürel birikimin de etkisiyle cinsellik, konuşulmaktan çekinilen, sır gibi saklanılan aynı zamanda en çok merak edilen konulardandır.

Cinsellik bedensel, psikolojik, sosyal konulardan etkilenen çok boyutlu bir durumdur. İnsan yaşamının ayrılmaz bir parçası olan sağlıklı bir cinsel yaşam, genel sağlık hali ve yaşam kalitesi açısından önemli bir bileşendir. Cinselliğe yönelik yanlış inançlar, önyargılar, korkular; cinselliğin ifade edilmesi, yaşanılan sorunların paylaşılması ve bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik girişimleri engellemektedir.

Yapılan çalışmalara göre evli çiftlerin % 50’ si cinsel sorunlar yaşayabilmektedirler. Partnerlerin iletişimlerinin kalitesi, uyumları, yakınlıkları, kişinin bedenini tanıması kadar önemlidir. Cinsel işlev bozuklukları organik nedenlere veya psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bütüncül olarak incelenmelidir. Altta yatan; organik bir neden, kullanılan bir ilaç, cerrahi bir girişim veya ruhsal bir hastalığa bağlı olarak oluşmuşsa tedavi öncelikli olarak bunlara yönelik yapılır. Bu durumlar dışlandıktan sonra uzmanlarımız, bireyin veya çiftin özellik ve ihtiyacına göre Bilişsel-Davranışsal Terapi, Cinsel Terapi, EMDR ve Hipnoz yöntemleriyle sizlere destek sağlamaktadır.

İlgilendiğimiz Alanlar:

Vajinismus (Cinsel İlişkiye Girememe)

Erken boşalma (Prematür Ejakülasyon)

Cinsel İsteksizlik

Orgazm Olamama (Anorgazmi)

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Sertleşme Bozukluğu

Cinsel Tiksinti Bozukluğu

Terapilerimizde Bilişsel Davranışçı Yöntemler, Çözüm Odaklı Yöntemlerin yanı sıra çift çatışmalarının sebeplerine göre EMDR, Hipnoz ve Enneagram uygulanmaktadır.